LEGIONARII. COBÎLAȘ CU PASĂ DE ESEU, PREPELIŢĂ ŞI ARHIP ÎNVINŞI ÎN SEMIFINALĂ DE TITICA

Weekend-ul trecut a plouat cu meciuri de rugby mai in toate campionatele "Batranei doamne". Rugbistii nostri legitimati in strainatate, chiar daca fara eseu, au avut o prestatie apreciata, lasind o foarte buna impresie prin eficienta, capacitate de mobilizare si forta. Sa le luam pe rind ...

Bordeaux Begles echipa lui Vadim Cobilas sa impus pe teren propriu in fata lui Stade Francais. Gazdele au condus ferm toata pertida stabilind un scor final 30-10. Cobilas prezent pe teren pana in minutul 56, a avut o prestatie excelenta, participind cu o pasa frumoasa in faza primului eseu.

UBB dupa trei etape cu 8 puncte ocupa pozitia 5 in clasamentul TOP 14.

Aflandu-ne in Franta mergem la Federale 1 unde in acest weekend a fost dat startul sezonului 2017/2018.

In primul meci Trelissac unde s-au regasit in primul 15, Gheorghe Gajion si Victor Leon a mers in vizita la cei de la Rodez unde au fost devansati cu scorl de 24-10, partida contand pentru grupa a treia din Federale 1. Pilierii nostri au facut un meci bun fiind pe teren pina in minutul 54 si respectiv 62.

Sursa foto: facebook.com/satrugby

De asemenea in deplasare a mers si Macon (grupa IV, Federale 1) echipa pilierului Maxim Cobilas unde s-a impus cu rezultatul de 18-13, in fata celor de la La Seyne sur Mer.

Krasny Yar cu Oleg Prepelita si Victor Arhip titulari, a cedat surprinzator in deplasare in fata celor de la Kuban (Krasnodar), meci contand pentru semifinala Campionatului Rusiei, rezultat 27-35. Cu acesta infrangere Krasny Yar si-au complicat accederea in finala, insa orice victorie cu o diferenta mai mare de 9 puncte poate schimba situatia. Discipolii lui Igor Nicolaiciuc au mai avut o asemenea experienta. In 2016 in prima semifinala au pierdut in fata celor de la VVA Podmoskovye (14:23) ca apoi in a doua semifinala sa castige cu un scor categoric de 25-0.

Sursa foto: rc-kuban.com

Veaceslav Titica a intrat dupa pauza in garnitura celor de la Kuban, contribuind la victoria echipei sale prin eficienta si mobilitate.

In cea de a doua semifinala Enisei-STM ia zdrobit pe cei de la VVA Podmoskovye cu un scor de 62-10. Maxim Gargalac legitimat la Enisei-STM a fost lipsa in lista de meci.

De asemenea lipsa in lotul celor de la Ospreys (Guinness PRO 14) a fost si Dumitru Arhip echipa caruia a pierdut disputa de la Glasgow Warriors, rezultat 31-10.

Pilierul se pare ca nu s-a refacut complet dupa acidentarea umarului din decembrie anul trecut.

Sursa foto: yar-rugby.ru