MECI DRAMATIC LA ORHEI! MOLDOVA PIERDE ÎN FAȚA ELVEȚIEI

Naționala de rugby a Moldovei a pierdut dramatic partida cu Elveția de la Orhei, scor 20-22.

Elvețienii au condus cu 3-0, dar Andrian Adam a reușit să restabilească egalitatea. Moldova a preluat conducerea după eseul transformat de Alexei Cotruță. Președintele FMR a speculat o gafă din defensiva oaspeților. Totuși, elvețienii au plecat în avantaj la cabine, în ultimul minut reușind un eseu și o transformare.

După pauză, elvețienii au mai adus alte 7 puncte, dar Moldova a revenit în joc grație eseurilor lui Vadim Preguza și Sergiu Moroșanu, dar și loviturii de pedeapsă executată de Adrian Adam. Adam a avut și șansa egalării, dar a ratat transformarea eseului. Scor final 20-22 și Moldova nu a reușit să evite ultimul loc din grupă.

Pentru ”tricolori” urmează partida de acasă cu Portugalia din 10 martie 2018 și jocul din deplasare cu Cehia din 14 aprilie 2018.